کامپوزیت دندان چیست؟

یکی دیگر از روش های زیبایی و هم چنین درمانی دندان ها، کامپوزیت نمودن آن ها می باشد که توسط بهترین متخصص کامپوزیت در تهران صورت می گیرد. مواد مورد استفاده در کامپوزیت حالتی خمیری دارد و دندانپزشک متخصص به کمک آن، لایه ای بسیار نازک بر روی سطح دندان ها ایجاد می کند و سپس آن را فرم می دهد و در نهایت برای ثابت ماندن مواد کامپوزیتی بر روی دندان، نور آبی بر آن می زند تا ثابت بماند و دچار تغییراتی نشود.

 

 

انواع مختلف کامپوزیت

کامپوزیت دارای انواع مختلفی می باشد که از جمله این موارد به صورت موارد زیر می باشد:

  1. کامپوزیت درشت دانه یا ماکروفیل: امروزه به دلایل مختلفی از این نوع کامپوزیت استفاده نمی شود، با این وجود کامپوزیت ماکروفیل دارای ذراتی به طور تقریبی ۱۰ الی ۱۵ میکرومتر بزرگتر می باشند و به دلیل درشت بودن آن ها، دوام و مقاومت این نوع کامپوزیت نیز بالا می رود و در عین حال موجب سخت تر و دشوارتر شدن کار پولیش می شوند.
  2. کامپوزیت ریزدانه یا میکروفیل: این نوع کامپوزیت دارای ذرات بسیار کوچکتری از ۱۰۰ نانومتر می باشد و در نتیجه سبب آسان تر شدن کار پولیش می گردد. نکته قابل توجه این است که کامپوزیت میکروفیل در مقایسه با کامپوزیت ماکروفیل استحکام و دوام بسیار کمتری دارد.

 

  1. کامپوزیت دندان  هیبرید، میکرو هیبرید و نانو هیبرید: ذرات این نوع کامپوزیت ها از نظر ابعاد شامل دو دسته می باشند، برخی در محدوده ۱۰ الی ۱۵ میکرومتر و برخی دیگر در محدوده ۴۰ میکرومتر می باشند. میکرو هیبرید ها و نانو هیبرید ها هر دو در دسته کامپوزیت های هیبرید هستند که ذرات آن ها به طور تقریبی بسیار کمتر از ۱۰۰ نانومتر می باشد و از جمله مزیت آن ها پایداری و مقاومت در مقابل سائیدگی و از جمله معایب آن ها از دست دادن زیبایی آن ها به مروز زمان است.
  2. نانو کامپوزیت: از مدل های کامپوزیت می توان به نانو کامپوزیت اشاره کرد که دارای ذراتی با اندازه حدودی ۲۰ نانومتر می باشد و در نتیجه از بین بردن تمامی مشکلات کامپوزیت های هیربدی مورد استفاده قرار می گیرد. از مزایای این نوع کامپوزیت می توان به مقاومت بالای آن در برابر سائیدگی و هم چنین پولیش بالا اشاره نمود. لازم به ذکر است که این نوع کامپوزیت برای ترمیم دندان های عقبی نیز بسیار کارآمد می باشد.

انواع مختلف کامپوزیت

مراحل انجام کامپوزیت دندان

بهترین متخصص کامپوزیت در تهران مراحل انجام کامپوزیت دندان را به شرح زیر توضیح مختصری می دهد، با ما همراه باشید:

۱- اولین گام در انجام کامپوزیت این است که ابتدا دندان ها را تمیز و جرم گیری می نمایند تا مواد کامپوزیتی بر روی سطح دندان تمیز و عاری از هرگونه جرم قرار گیرد.

۲- پس از اتمام تمیزکاری دندان، بسیار ضروری است که آن ها را کاملا خشک و پاکیزه نمایید تا از وجود رطوبت، خون و بزاق روی دندان جلوگیری به عمل آورد

۳- به منظور آماده سازی مواد کامپوزیتی بر روی سطح دندان، بهترین متخصص کامپوزیت در تهران به کمک مواد اسیدی سطح جلوی دندان را متخلخل می کند و از این رو سبب چسباندن بهتر ونیر کامپوزیت می گردد.

۴- پس از پایان یافتن تمامی مراحل بالا، چسب مخصوص را بر روی سطح دندان قرار می دهند و سپس مواد خمیری کامپوزیت را با دقت و به آرامی بر روی دندان قرار می دهند و این کار را تا بهبودی و نتیجه بخشی ادامه می دهند.

۵- بهترین متخصص کامپوزیت در تهران به کمک پرتو نور که از طول موج به خصوصی برخوردار می باشد و با تاباندن آن بر روی کامپوزیت ونیر، سبب سخت شدن مواد مصرفی می گردد.

۶- در آخرین مرحله، پزشک متخصص شکل نهایی، مناسب و موردنظر مراجعه کننده را به کمک پولیش کامپوزیت ایجاد می کند.

کامپوزیت دندان

اقدامات مراقبتی از کامپوزیت دندان

بهترین متخصص کامپوزیت در تهران به منظور اجتناب از شکستن و یا تغییر رنگ و هم چنین دوام بالا اقداماتی را برای مراقبت از کامپوزیت دندان ها به شما شرح می دهد که از جمله این موارد به صورت موارد زیر می باشد:

 1. از مصرف بیش از حد تمامی خوراکی های رنگزا که منجر به تغییر رنگ دندان ها می شود خودداری به عمل آورید و این مواد خوراکی و نوشیدنی شامل چای، قهوه، سس های کچاپ و هم چنین پفک می باشد.
 2. بهتر است که در مدت زمان معین نزد بهترین متخصص کامپوزیت در تهران بروید و تحت معاینه قرار بگیرید.
 3. برای اینکه از آسیب دهی به کامپوزیت دندان و شکستگی آن ها جلوگیری نمایید بهتر است که از مواد خوراکی سفت و سختی چون بادام پرهیز کنید. نکته قابل توجه این است که در صورتی که دندان شکست و یا ترک خورد، جای هیچ گونه نگرانی نیست و بهترین متخصص کامپوزیت در تهران به راحتی می تواند آن را ترمیم نماید.
 4. برای جلوگیری از باقی ماندن باکتری ها و کثیفی ها بر روی دندان و لثه، ضروری است که به طور منظم از مسواک و نخ دندان استفاده نمایید.
 5. به منظور افزایش ماندگاری کامپوزیت ها بسیار ضروری است که به صورت مرتب برای انجام پولیش دندان نزد دندانپزشک زیبایی یا بهترین متخصص کامپویت در تهران بروید.
دریافت مشاوره (کلیلک کنید)