ایمپلنت دندان چیست ؟

بعضی از افراد به دلیل افزایش سن و مشکلاتی که امکان دارد برای هر کسی پیش آید تعدادی از دندان هایشان را از دست دادند که این مشکل نه تنها از لحاظ ظاهری خوشایند نیست بلکه مشکلات دیگر مانند ناراحتی ناشی از خوب غذا نخوردن را به وجود می آورد. به دلیل این مشکلات و مسائل زیبایی شناختی دندان ها افراد به دنبال روشی دائمی برای جایگزینی دندان های از دست رفته خود هستند. قبل از به وجود آمدن ایمپلنت دندان استفاده از پروتز متحرک به جای ایمپلنت رایج بود. امروزه کاشت ایمپلنت باعث انقلابی در جایگزینی دندان ها شده است. قبل از اینکه ایمپلنت دندان به وجود بیاید افرادی که دارای پروتز دندان قادر به جویدن انواع بسیاری از مواد غذایی نبودند. این با استفاده از ایمپلنت دندان مرتفع شده است. کوتاه ترین تعریف ایمپلنت دندان این است که ایمپلنت یک دندان مصنوعی برای جایگزینی دندان و یا دندان های از دست رفته است که مانند دندان های طبیعی عمل می کند. درگذشته افراد بی دندان باید از دندان مصنوعی استفاده می کردند و این مشکل این نوع پروتز آن بود که به مرور تحلیل استخوان باعث لقی و جا به جایی آن در هنگام غذا خوردن و حرف زدن می شد. با استفاده از ایمپلنت می توان همه دندان های قوس فک را به صورت ثابت، بازسازی و جایگزینی کرد. پروتز های ثابت ایمپلنت احساس راحتی بیشتری برای فرد ایجاد می کند و مانع از تحلیل استخوان فک می شود و احساسی شبیه دندان های طبیعی فرد از دارد و ثابت است و لازم نیست مانند دندان های مصنوعی بیرون آورده شود. در این روش لازم نیست به ازای هر دندان یک ایمپلنت قرار داد و با انجام 8 واحد ایمپلنت در قوسی فک می توان همه دندان ها را جایگزین کرد. ایمپلنت دندان جایگزینی ریشه های دندان می شود و یک پایه قوی برای دندان دائمی یا قابل جا به جایی ایجاد می کند که با دندان های طبیعی شما سازگاری دارند. ایمپلنت دندان از جنس تیتانیوم خالص است که با بدن انسان سازگاری دارد. شکل ان به صورت میله باریکی است که درون استخوان فک قرار داده می شود. ایمپلنت دندان بهترین جایگزین برای دندان های از دست رفته است. اگر بعد از قرار گرفتن در فک به طور صحیح از ان نگهداری شود ماندگاری بسیار بالایی خواهد داشت.

ایمپلنت دندان چیست ؟

انواع ایمپلنت دندان

اولین چیزی یک بیمار که به ایمپلنت دندان نیاز دارد در ذهنش می آید این است که کدامیک از انواع ایمپلنت دندان بهترین است و گاهی شگفت زده از انواع ایمپلنت های دندانی موجود در بازار، در نتیجه درمان خود را به تعویق می اندازد. مهارت دندانپزشک در درمان ایمپلنت امری بسیار مهم و ضروری است. لازم به ذکر است غالب ایمپلنت ها خوبند به شرطی که در انتخاب دندانپزشک خود دقت کنید.

انواع ایمپلنت دندان از نظر علمی:

  1. ایمپلنت های داخل استخوان: این ایمپلنت یکی از معروف ترین انواع ایمپلنت هستند که به شکل یک پیچ هستند که داخل استخوان قرار می گیرند.
  2.  ایمپلنت سنتی یا ایمپلنت استاندارد:روش سنتی کاشت ایمپلنت طی دو مرحله انجام می گیرد که بین هر مرحله سه تا شش ماه فاصله زمانی وجود دارد. این فاصله زمانی با توجه به شرایط سلامتی و نحوه بهبود زخم بیمار ممکن است متغیر باشد.
  3. ایمپلنت های ساب پریوستیال: این دسته از ایمپلنت ها که در مواردی که استخوان فک پایین صورت گرفته است، استفاده می شودو به صورت سازه ای که روی فک پایین و زیر لثه قرار می گیرد. و بعد ساختار پروتزی وی آن سوار می شود.
  4. ایمپلنت زیگوماتیک: این دسته از ایمپلنت ها در تحلیل استخوان های شدید فک بالا یک ساختار فلزی به استخوان گونه ای پیچ می شود.

امروزه این دو نوع ایمپلنت آخر با توجه به تکنیک های متنوع پیوند استخوان برای بازسازی استخوان، فک چندان مورد استفاده نیست.

 ایمپلنت برای چه کسانی مناسب نیست ؟

اگر متقاضی های ارتودنسی سابقه انجام شیمی درمانی یا رادیوتراپی را دارید یا اینکه در حال حاضر این درمان ها را انجام می دهید، باید بدانید که احتمال موفقیت درمان کمتری نسبت به سایر افراد دارید. همچنین افرادی که دارای مشکلاتی از قبیل پوکی استخوان و بیماری هایی مانند این دارند آن هنوز اطمینانی حاصل نشده است و تاثیر آن در کارکرد  و ماندگاری آن مشخص نیست. یکی از مهم ترین نکات در ایمپلنت دندان سلامت لثه فرد مراجعه کننده است، و همینطور علاوه بر آن باید استخوانهای فک قدرت و انسجام کافی برای نگهداری آن را داشته باشند. استفاده از دخانیاتی ماننده قلیون سیگار و … باعث کاهش امکان موفقیت درمان می شود به همین دلیل دندانپزشک ها از درمان خودداری می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره (کلیلک کنید)