کامپوزیت دندان چیست؟

مواد کامپوزیت معمولا همان مواد پر کننده دندان ها است که خمیری بوده و به رنگ دندان تهیه می شود. یک لایه نازک از آن روی دندان قرار گرفته و فرم داده می شود تا حفره های دندان پر شود. سپس برای تثبیت این مواد، پس از این که دقیقا مانند خود دندان فرم داده شد، با نور آبی رنگی ثابت می شود.

کامپوزیت رایج ترین و ساده ترین ماده برای ترمیم دندان های قدامی(جلویی) هستند. کامپوزیت ها در طول این مدت مدام در حال پیشرفت بوده و هم از نظر قوام و هم از نظر زیبایی امتحان خود را پس داده اند. برای همین این کامپوزیت ها حال تبدیل به موادی زیبا، مقاوم و و با دوام هستند.

کامپوزیت های دندانی برای اولین بار در اوایل دهه 1960 به کار برده شدند. پیشرفت کامپوزیت سازی در 10 سال گذشته بسیار چشم گیر بوده است. و بهبود و پیشرفت قابل توجهی نیز از نظر عملکرد داشته است. عدم سایش دندان ها، مقاومت در برابر شکسته شدن و مقاومت در برابر تغییر رنگ از این دست مواردی هستند که در طول این مدت پیشرفت نموده اند. به همین دلیل، کامپوزیت ها امروزه حتی در بیلد آپ های دندان های خلفی نیز می توانند به کار روند.

کامپوزیت دندان چیست؟

بخش های تشکیل دهنده کامپوزیت های دندانی

کامپوزیت‌ها به لحا‌ظ ساختار دارای چهار قسمت هستند:

ماتریس پلیمری که حالت پیوسته را در کامپوزیت‎‌ها ایجاد می کند.

فیلر ها یا ذراتی که در زمینه ماتریس قرار می گیرند. این مواد معمولا ابعاد میکرو و نانو متری دارند و از جنس کوارتز، سرامیک و دیگر مواد معدنی هستند.

عامل اتصال‌دهنده در سطح فیلر ها مستقر است و باعث چسبیدن آن ها به ماتریس کامپوزیت می شود.

شیوه طبقه بندی انواع متعدد و متنوع کامپوزیت ها

کامپوزیت های مختلف و متنوع را بر اساس موارد بسیاری طبقه بندی می کنند. که برای درک صحیح تر از این موضوع، توجه شمارا به این قسمت جلب می کنیم.

تنها چهار مورد نام برده شده به عنوان اجزای کامپوزیت نیستند بلکه ذرات دیگری هم وجود دارند که که کامپوزیت ها بر اساس آن ها طبقه بندی می شوند. طبقه بندی بر اساس سایز ذرات و نوع کاربرد از جمله این طبقه بندی ها هستند.

شیوه طبقه بندی انواع متعدد و متنوع کامپوزیت ها

 

انواع کامپوزیت دندان و کاربردهای آن

در ادامه با انواع کامپوزیت و کاربردهای آن آشنا می شویم. ذرات کامپوزیت ها تاثیر بسیار زیادی در ویژگی های ظاهری و عملکردی آن ها دارد. از این رو یکی از مهم ترین ملاک های طبقه بندی می تواند باشد. طبقه بندی بر اساس ذرات کامپوزیت ها به صورت زیر است:

کامپوزیت‌ های میکروفیل

دلیل این نامگذاری ابعاد ذرات این نوع کامپوزیت است. اندازه ذرات یا فیلر هایی که در این کامپوزیت ها استفاده می شوند 0.01 تا 0.1 میکرون است. دو خصوصیت بارز برای این نوع از کامپوزیت وجود دارد. این نوع کامپوزیت استحکام زیادی ندارد و موقع خوردن غذا ممکن است کامپوزیت بشکند یا بیفتد. اما قابلیت جلا پذیری  یا همان پرداخت شدن و صاف و صیقلی شدن را داشته و مناسب ترمیم و باز سازی دندان های جلویی است.

این نوع کامپوزیت معمولا منحصرا برای دندان های قدامی تهیه می شود. البته محل کاربرد این کامپوزیت در بیرونی ترین لایه ترمیم است، به طوری که دندان ها و محل وجود این کامپوزیت با محل بر خورد دندان ها به هم یکسان نباشند.  به دلیل کمبود استحکام این کامپوزیت، استفاده کردن از آن برای انجام کامپوزیت دندان های خلفی یا عصبی بسیار اشتباه است.

این کامپوزیت‌های دندانی همان طور که از نامشان پیدا می باشد از میکسی  از ذرات  و فیلرها در  سایزهای میکرو تشکیل شده‌اند.

کامپوزیت های هیبربدی

این کامپوزیت ها ذرات درشت تری نسبت به دو نوع دیگر داشته و استحکام بیشتری دارند. بنا بر این برای ترمیم دندان های خلفی کاربرد بسیاری دارند. خاصیت پالیشینگ و صیقل پذیری در این کامپوزیت ها کم است و برای ترمیم دندان های میانی و جلویی مناسب نیستند.

این کامپوزیت‌ها معمولا در تمامی حفرات دندانی می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد، اما در ترمیم پوسیدگی بافت دندانی که بیشترین میزان آسیب دیدگی را دارد کاربرد مهم تر و بیشتری دارد. مثلا دندان هایی که ریشه آن ها پس از یک آسیب جدی ترمیم شده و حال نیاز به یک بیلد آپ دارند، کامپوزیت هیبریدی مناسب ترین گزینه هستند.

کامپوزیت‌های نانوفیل

جدیدترین نوع از انواع کامپوزیت‌ها هستند و هدف از ساختن آنها به وجود آوردن کامپوزیتی است که نقاط قوت کامپوزیت‌های قبلی را با هم داشته باشد. یعنی در واقع هدف از تولید این کامپوزیت ها، تولید کامپوزیتی با استحکام نوع میکروفیل و دارای خاصیت پالیش پذیری فوق العاده مانند نوع هیبریدی است. برخی از خصوصیات این کامپوزیت ها به شرح زیر است. کامپوزیت های هیبریدی مانند نوع هیبربدی از استحکام مناسبی برخوردار هستند   و در برابر سایش و احیانا شکستگی مقاومت خوبی از خود نشان می دهند. به لحاظ ظاهری نیز کیفیت بالایی از لحاظ ظاهری داردن. می توان ادعا کر که این نوع کامپوزیت خاصیت پالیش پذیری ای مانند کامپوزیت میکروفیلد دارد.

پس حتما به خاطر مقاومت نشان دادن در برابر نیرو های وارده به دندان از طریق جویدن مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهند و مناسب دندان های خلفی هستند. از سویی دیگر نیز گلیز سطحی و صیقل پذیری کامپوزیت ها باعث می شود که در ترمیم و باز سازی دندان های قدامی نیز به کار روند.

به همین دلیل این نوع کامپوزیت برای بستن فاصله بین دندان ها، کامپوزیت ونیر و ترمیم دندان های خلفی و قدامی بسیار مناسب هستند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره (کلیلک کنید)